TERARYUM BAKIMI

Teraryumlarınızı direk güneş ışığına maruz kalmayacakları, aydınlık bir yere yerleştirin. Kalorifer veya diğer ısı kaynaklarından uzak tutun.
Sukulent teraryumları, orman bitkilerinden kurulmuş teraryumlara göre daha az su ister. Sulamayı toprak kurumaya başladıkça yapın. Kışın ortalama 10-15 günde bir, yazın ise ortalama 7-10 günde bir, her bitkiye 5-6 yemek kaşığı su verin.
Orman bitkilerinden kurulmuş teraryumlar ise daha fazla suyu tolere eder. Toprak tamamen kurumadan sulamaya özen gösterin. Özellikle fitonyaları 4 günden fazla susuz bırakmayın.
Ancak unutmayın, ortam sıcaklığı ve nem oranına bağlı olarak teraryumunuzun su ihtiyacını belirlemenin en biricik yolu sizin gözleminizdir. Bitkilerinizin gidişatını takip edin. Sorun yaşadığınıza dair sinyaller alıyorsanız (köklerde kahveye dönük renk değişimi, yapraklarda büzüşme ve gevşeme vb.) lütfen vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin.
Dökülen yaprakları ve şayet olursa çürüyen bitkileri dışarı alın.
Özellikle orman bitkilerinden kurulu teraryumlarınızın bakımı için akvaryumculardan veya internetten temin edebileceğiniz kıvrık uçlu cımbız, uzun saplı makas vb. malzemeler hem size yardımcı olacak hem de teraryumdan alacağınız keyfi arttıracaktır.
Fanuslarınızın temizliğinde kimyasal maddeler kullanmayın. Nemli bir bezle silip kurulayın. İç kısımlarda elinizin ulaşamadığı yerlerin tozunu bir suluboya fırçası yardımıyla alabilirsiniz.